La multi ani, scoala noastra draga!

Proiectul educational „Caragiale intre trecut si prezent”
9 februarie 2018
Urmele pașilor nostri
20 decembrie 2018

La multi ani, scoala noastra draga!

        Pe alei pietruite răsună paşi grăbiţi. În văzduh se înalţă râset vesel de copil. Mulţime de oameni se întreabă – ce să fie? Apoi cu toţii spun mulţumiţi: A! Este o nouă zi de şcoală!  E şcoala  noastră în sărbătoare.

      Cu porţile larg deschise ca nişte braţe uriaşe gata să-i imbrăţişeze pe cei sosiţi, şcoala zâmbeşte iarăşi.  Este An Centenar.  Şcoala ştie că anul acesta este unul aparte; simte asta din forfota cadrelor didactice care găsesc întruna ceva de făcut ca lucrurile să meargă bine. Ea ştie asta din culorile tricolorului ce-i împodobesc sălile, holurile, atelierele şi chiar curtea încăpătoare.  Din  cântecele patriotice strigate din piepturi de copil, din imnul sfânt cântat în zori, din activităţile  şcolare şi extraşcolare pregătite cu atenţie de învăţători şi profesori. Pretutindeni vezi desene şi proiecte iscusite, atent  elaborate, ce stau sub simbolul horei  străbune.

        Din când în când, o adiere de vânt răscoleşte   frunze căzute la pamânt.  Razele soarelui scaldă universul de dincoace de porţi. Gardul străjuieşte o şcoală  falnică, o instituţie care ştie foarte bine ce are de făcut.  Şi face foarte bine şi cu mare atenţie tot ce trebuie făcut. Aici, cei mici dobândesc nu doar cunoştinţe ci şi înţelepciune, maturitate, educaţie şi îngrijire. Aici poţi face cunoştinţă cu un personal aparte, îţi poţi face uşor prieteni, aici înveţi să devii un adult atent, responsabil, serios, ambiţios şi mai ales un adult gata să răzbească în viitorul incert. Tineri sau mai puţin tineri, profesorii şcolii mele sunt în primul rând oameni,  oameni  pentru care sufletul şi mintea sunt ţeluri supreme . Fiecare început aduce cu el o multitudine de întrebări dar cu toţii sunt mulţumiţi când , pe rând, toate îşi află răspunsul.   Fiecare zi  ce trece deschide cu chei magice uşi ferecate ale necunoaşterii. De aceea vedem în profesorii Şcolii 33 adevăraţi magicieni.

            În an centenar, la ceas aniversar, aduc un omagiu şcolii mele şi  celor care  lucrează în şcoala mea şi îmi îndrept către toţi gândurile cele mai senine!  Un viitor frumos îţi doresc Şcoala 33 !

 

Prof. Oprea Elena