Misiune, Viziune, Istoric

Istoric

Intoarcerile in timp poarta amprenta oamenilor, locurilor, implinirilor si incercarilor de a ne masura destinul pe scara timpului si de a-l daltui de asa maniera, incat sa devina IDEAL. Sufletul nostru, al cadrelor didactice, are dimensiunea timpului care se leaga in mod firesc de lacasul de cultura situat in partea de N-V a orasului de la Dunare.

Scoala Gimnaziala Nr. 33 Galati a fost construita intre anii 1975-1977, cuprinzand 17 sali de clasa, o sala de sport, un laborator de biologie, un laborator de fizica-chimie, o biblioteca, secretariat, cancelarie, cabinet director si cabinetul medical.

Cladirea anexa, construita ulterior a fost destinata activitatilor practice desfasurate de elevii scolii noastre, cat si de cei din scolile din zona. Astazi aceasta este functionabila prin infiintarea a trei sali de clasa, a unei moderne sali de festivitati si a unui C.D.I. Cele trei terenuri de sport ofera in mod generos posibilitatea desfasurarii orelor de educatie fizica si a competitiilor intr-un mediu protejat.

Scoala noastra a fost construita odata cu cartierul Micro 39A si a devenit o institutie eficienta atragand elevii si parintii cu o oferta educationala generoasa.

Misiune

Orice copil are un potential educativ innascut, pe care noi il descoperim si il activizam.

Ne educam elevii asezandu-i in centrul procesului educativ si-i orientam in arta de a munci, folosind metode moderne si tehnologii informationale, pregatindu-i pentru integrarea in societate.

Viziune

Scoala Gimnaziala Nr. 33 Galati isi propune sa dezvolte in parteneriat cu comunitatea locala un mediu favorabil invatarii, sa-si pregateasca elevii pentru o etapa superioara in educatie.

Locatie

In inima cartierului „Aeroport”, pe strada Dr. Mihail Petrini Galatzi nr. 1, se afla Scoala Gimnaziala Nr. 33 Galati. Cu o arhitectura simpla, dar eleganta si moderna cladirea principala a scolii este amplasata intr-un spatiu de un verde exuberant.

Principiu

Scopul educatiei este de a oferi sanse egale de dezvoltare si manifestare fiecarui copil, tinand seama de marea diversitate a personalitatii umane.

Atuurile scolii

  • standarde educative ridicate;
  • personal didactic competent
  • progres constant al elevilor
  • ambient placut
  • climat de colaborare in colectiv